Биоотпадъците и органичните отпадъци, които се образуват от училища, детски градини, детски кухни, търговски обекти, пазари, ресторанти, заведения за обществено хранене, хотели и други се събират разделно и се предават на ОП „Столично предприятие за третиране на отпадъци“ или на фирма, притежаваща разрешение за дейности с отпадъци. Тези обекти са задължени да определят отговорни лица, да не ги смесват с другите потоци отпадъци и да ги предават за последваща преработка.
Ако сте собственик на индивидуални сгради или управител на регистрирана сграда в режим на етажна собственост, може да бъдете включени в системата за разделно събиране на хранителните отпадъци на Столична община, след като подадете заявление към районното кметство.
Необходимо е да подадете заявление в свободен текст, прието след решение на Управителния съвет на етажната собственост, съдържащо информация за очакваното количество хранителни биоотпадъци за ден, до кмета на района по местонахождение на имота. Ако сте платили пълната такса смет, услугата по извозване на вашите хранителни отпадъци е безплатна.
Столична община предоставя компостери на домакинствата, които искат да компостират вкъщи
В рамките на кампанията “Компостирай вкъщи”, Столична община раздава компостери на домакинствата, които желаят да оползотворяват биоразградимите отпадъци. Желаещите да получат компостер могат да подадат заявка в удължения до 1 юли 2024 г. срок на място в деловодството на районната администрация или на имейл, посочен от нея. Компостерите са с обем до 740 л и са лесни за сглобяване и употреба.
След събиране и обработване на заявките и спазване на всички процедури, компостерите ще бъдат закупени. Всеки гражданин, който е подал заявка, ще бъде уведомен да си получи компостера.
Компостът значително подобрява плодородието на почвата, помага й да задържа по-дълго време хранителните вещества и влагата, намалява болестите по растенията и повишава добивите. Като компостираме зелените отпадъци от градината и повечето хранителни отпадъци от домакинството:
- изхвърляме по-малко отпадъци и спестяваме разходите за събирането, транспортирането и депонирането им;
- намаляваме емисиите на парникови газове от гниещи на сметището биоразградими отпадъци;
- намаляваме и употребата на синтетични торове, част от които се отмиват в природата и вредят на биоразнообразието;
- пестим пари – не е нужно да купуваме скъпи, а понякога и вредни за здравето ни, изкуствени торове.